Souhlasím se shromažďováním a zpracováním souborů cookies, které zpracovává společnost Google v souladu se svými Zásadami. Více informací ZDE. Rozumím

Vžijte se do role pěšáka z napoleonských dob

Kdo by se někdy nechtěl ocitnout v roli slavného dobyvatele, který neohroženě kráčí za svým cílem? Ačkoliv čas vrátit nedokážeme a vy tak nemůžete Napoleonovi stanout tváří v tvář, můžete si alespoň v rukou potěžkat zbraň, kterou užívala jeho pěchota. Přesně tu, která představovala jeden z charakteristických rysů neodolatelné typickosti napoleonského období.

 

Věrnou kopii šavle z napoleonského období najdete v repertoáru firmy Lors, která se specializuje na výrobu a distribuci replik historických zbraní. Replika této šavle jako by svému reálnému vzoru z oka vypadla. Jedná se o nástroj, který byl původně zkonstruován pro bubeníky, granátníky, voltižéry, karabiniéry, myslivce a pěší dělostřelce francouzské armády. Na první pohled zaujme typickou zakřivenou jednosečnou čepelí se hřbetním hrotem.

Upomínka jakobínské nadvlády

Roku 1793 jakobíni v rámci 3. fáze Velké francouzské revoluce aktivně prosazovali vykořenění křesťanských tradic a dalších dosud zavedených pořádků. Právě toto nelaskavé období připomíná vzorové označení šavle AN XI, které značí 11. rok revolučního kalendáře. Ten byl ve Francii zaveden rozhodnutím Konventu, k němuž došlo v listopadu již zmiňovaného roku 1793.

Příslušníci francouzského jezdectva jako dárci jména

Pojmenování slavné šavle má svůj původ v posměšcích příslušníků královského jezdectva adresovaných pěším vojákům. Ti se jim posmívali, že čepel jejich šavle je krátká jako křesadlo, francouzsky le briquet. 

Ruští a pruští zloději

I přes svou krátkost si briquet našla své příznivce. A to dokonce i v nepřátelských řadách. Nejprve ji ukořištili a užívali vojáci ruské a pruské armády. Později, před rokem 1850, s její pomocí bojovali členové pěšího četnictva habsburské monarchie.