Souhlasím se shromažďováním a zpracováním souborů cookies, které zpracovává společnost Google v souladu se svými Zásadami. Více informací ZDE. Rozumím

Každý muž v sobě nosí dobrodruha. Jde jen o to o něj pečovat a starat se, aby neusnul. A když se tak stane, můžete ho vždycky velmi rychle probudit a znovu přivést k životu. Stačí k tomu vhodné prostředky, které podpoří kreativitu a představivost a rozjedou fantazii na plné obrátky. 

 

Pokud si nevíte s volbou takových prostředků rady, rádi vám pomůžeme. Zavřete oči, zamyslete se a přeneste se na chvilku zpět do dětských let. Kdo byl váš nejoblíbenější hrdina? Koho jste obdivovali? Komu jste se snažili přiblížit? 

Dětský hrdina

V drtivé většině případů se zřejmě shodneme na tom, že jako populární postava se často objevuje neohrožený pirát. Ne však takový, který vraždí, krade a loupí. Ale takový, jako třeba Sandokan, nebo Sindibád, nebo alespoň Jack Sparrow. Zkrátka muž se srdcem na pravém místě, který svým osobitým způsobem hrdinně bojuje za spravedlnost a za lásku své milované. V případě Jacka Sparrowa samozřejmě musíme přimhouřit jedno oko, nebo možná obě.


Neohrožený pirát rozdávající spravedlnost


Takže už ho máte před očima? Svého hrdinu? Výborně. Teď již stačí vzít si k ruce něco, co vám jej připomene a co ve vás vzbudí touhu po dobrodružství. Přesně s tím dokáže skvěle pomoci replika pirátské zbraně. Jedná se o pirátskou mušketu z 18. století, která vyniká precizním detailním zpracováním a která je vyrobena z kvalitního a odolného materiálu věrně připomínajícího svůj reálný vzor.


V italské vlasti a pod nadvládou Španělů


Termínem mušketa označujeme palnou zbraň osazenou většinou doutnákovým zámkem, která se nabíjí zepředu. Byla vyvinuta v Itálii, kde měla sloužit vojákům bojujícím na valech opevnění. Později se však ukázalo, že je k tomuto účelu příliš těžká. Z toho důvodu prošla mnoha změnami, aby mohla být počátkem 16. století začít užívána Španěly. V této podobě byla dostatečně lehká i pro bojiště, ovšem pouze v případě, že se před vlastní střelbou nejprve opřela do tzv. vidlice, neboli furkety.

 
Anglie mění zaběhlé standardy


Postupem času procházela mušketa dalšími změnami. Jestliže v 16. století bojovala pod španělskou vlajkou, století 17. se pro ni neslo ve znamení Anglie. Angličanům ovšem sloužila ve zcela jiné podobě než Italům a Španělům. Zde měla mít ráži 12 kulek na jednu libru olova. Zepředu hlavně se sypaly prachové náplně, které byly umístěny ve 12 apoštolách. Tedy dřevěných uzavíratelných nádobkách, které byly zavěšené na koženém bandalíru. Ten byl, kromě apoštol, vybaven navíc ještě mosaznicí, vyrobenou buď ze dřeva, mosazi, nebo zvířecích rohů. Mosaznice obsahovala nadrcený střelný prach na pánvičku. 


Vlastní výstřel


A jak fungovala střelba? Při samotném výstřelu byl střelný prach na pánvičce zapálen doutnákem. Do hlavně se dostal následným prohořením, které proběhlo skrze kónusový otvor, jemuž se říkalo zátravka.

 
Přes Itálii, Španělsko a Anglii až do rukou pirátů


Piráti byli velmi chytří. Nejprve počkali, až se mušketa během 15. – 17. století maximálně zdokonalila, a teprve poté ji přijali za svou. V této konečné podobě si její věrohodnou repliku můžete pořídit i vy.