Souhlasím se shromažďováním a zpracováním souborů cookies, které zpracovává společnost Google v souladu se svými Zásadami. Více informací ZDE. Rozumím

8 věcí, které jste o Kalašnikovu AK 47 určitě nevěděli

Kdo si hraje, nezlobí. A kdo říká, že dospělí si nemohou hrát? Skutečného Kalašnikova si asi jen tak nepořídíte. Co si ale můžete pořídit je jeho věrná kopie. Přesně taková, jako je replika ruského Kalašnikova AK 47 se sklopnou pažbou. 

Autorem repliky je firma Lors, která se specializuje na výrobu a distribuci replik historických zbraní. Replika jako by svému skutečnému vzoru z oka vypadla. Vyniká precizním zpracováním vyvedeném do těch nejmenších detailů. Kromě toho je i plně funkční – tedy samozřejmě ne v tom smyslu, že byste si z ní skutečně zastříleli. Plnou funkčností myslíme její pohyblivý mechanismus doplněný odnímatelným zásobníkem. 

Pokud jste tedy vždy toužili stát se vlastníkem podobné historické zbraně, máte svůj sen nyní na dosah ruky. I když samozřejmě v bezpečné a neškodné formě, která slouží pro potěchu očí i duše. Vystavte si ji v obýváku či pracovně a kochejte se pohledem na ni kdykoliv se vám zamane. Během toho kochání si můžete pročítat informace o vzoru, podle něhož byla sestavena.

 

A čím je Kalašnikov AK 47 typický?

 

1.    Kalašnikov, AK-47 – jsou pouze zkratky


Termín Kalašnikov AK 47 je ve skutečnosti zkratkou názvu, do češtiny přeloženého jako Kalašnikův automat vzor 1947. Termín AK-47, nebo jednoduše Kalašnikov, pod nímž tuto nejpoužívanější a snad nejznámější pušku světa známe, je pouhou zkratkou plného názvu. Ten získala od mladého sovětského konstruktéra, který se roku 1947 zasloužil o její sestrojení – Michail Kalašnikov.

2.    Náboj od Simonova


Náboj, který byl u Kalašnikovu AK 47 užíván, se poprvé použil u samonabíjecí karabiny Simonov. Při střelbě je užíváno tlaku prachových plynů, které jsou z hlavně odebírány skrze plynový kanálek.

3.    Střílí i v bahně


Kalašnikov AK 47 představuje velmi odolný nástroj, který lze používat téměř v jakýchkoliv podmínkách. Bylo dokázáno, že i když je celý ponořený do bahna, dokáže vystřelit. Ze stejného testu stejně dobře nevyšla např. americká útočná puška M16.

4.    Je mimořádně těžký


Jistou nevýhodu představuje Kalašnikovova mimořádně velká hmotnost. Váží až 4,3 kg, což pro boj v terénu nepředstavuje příliš atraktivní výhodu. Těžký je i závěr a tedy je velký zpětný ráz. Ačkoliv jsou tak mířidla odolná a jednoduchá, neumožňují přesně zacílit na větší vzdálenosti. Tím bohužel znemožňují plně využít ohromný potenciál zbraně.

5.    Nemá tzv. střeleckou pohotovost


Pojem střelecká pohotovost označuje stav, kdy závěr zůstane po vyprázdnění zásobníku otevřený. Tedy přesně to, co Kalašnikovu AK 47 chybí. Je tak ochuzen o velmi užitečnou funkci, která rozliší prázdný zásobník od jiného defektu či selhání, čímž výrazně urychlí přebití po výměně zásobníku.

6.    Je schopen vypálit až 10 ran za sekundu

7.    Stále představuje nejrozšířenější zbraň na světě


Ačkoliv je dnes v ruské armádě a policii Kalašnikov AK-47 částečně nahrazen novější modelem AK-74, stále zastává post nejrozšířenější zbraně světa. A to i mezi teroristy.

8.    Funguje jako populární kulturní prvek


Popularita a exaktní vzhled AK-47 z něj učily výborný a hojně užívaný kulturní prvek. Objevuje se ve filmech a videohrách, kde bývá zobrazován jako oblíbená zbraň nejrůznějších gangsterů. Na vlajce jihoafrického Mosambiku symbolizuje podporu Východního bloku, jíž se dostalo tamějším revolucionářům protestujícím proti portugalským kolonizátorům. Jeho jméno dokonce nese jeden krok objevující se v dancehallovém tanci.